Badeværelse/vådrumsmembran

Jeg er ved at få lavet nyt badeværelse men er bekymret over udførslen af vådrumsmembranen som virker utroligt sjusket, smurt tykkere på end de normale 1-2 mm og der er tydelige revner i samlingerne, sikkert fordi produktet er smurt for tykt på. Der er også tydelige farveforskelle på membranmaterialet(antager at det er Kop VS30), som jeg også er lidt uforstående overfor.

Nogle gode råd/ideer. Hvis det er en en ommer skal membranen så helt af igen før der kan startes forfra.

Derudover var underlaget ikke spartlet helt glat ud før påsmøringen af membran, hvilket vel også besværliggør pæn opsætning af vægfliser.
1 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
hvem har lavet det?
Hvis du ved hvilket produkt der er blevet brugt må du undersøge om evt Lip eller andet membran kan binde på det. Du behøver ikke fjerne membranen normalt da man jo godt kan lave en membran af flere lag.
Der står flere steder at: Vådrumsmembranens tykkelse skal være minimum 1 mm. Derfor skal den oftest påføres den i to omgange, så der er sikkerhed for, at en tilstrækkelig tykkelse – og dermed tæthed – opnås.
LDS Systembesked
LDS Tip
Automatisk tip
Nyhed! Spartelmasse godkendt til Fermacell fra Flügger.
Få 25% rabat på spartelmasse med vores rabatkode hos Flügger.dk Koden er: LDS     Se mere her
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Sponsor på LDS

Flügger

Find alt til boligforvandlingen, når det kommer til maling og malerrelaterede produkter, på Flügger.dk. Få 25% rabat med koden: LDS

Se mere

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis

Se også