AEG Vaskemaskine stopper midt i program

Hej

Min AEG LN69665L stopper midt i programmet. Den viser ingen fejl-kode men går bare i "pause". Ved nyt tryk på "start" kører den videre og begynder altid at tage vand ind som det første når men "genstarter" den. Nogle gange gør den det ikke, de fleste gange sker det en eller to gange i løbet af en vask og i sjældne tilfælde skal den skubbes i gang 10 gange. Når det sker mister den helt tidsfornemmelsen og når der er 1 minut tilbage (hvor den jo i princippet skulle være færdig med at centrifugere) tager den igen vand ind når man genstarter.

Nogle gange kunne man høre at der løber vand ud af afløbet mens der fortsat tager vand ind. Man kan dog ikke se at vandet står højt i maskinen!

Maskinen står på en 50 cm høj sokkel og afløbsslangen er forlænget for at nå forbi tørretumbleren og hen til bryggersvaskens afløb.

Maskinen er fra 2011 og har ellers kørt i mange år uden brok.

Jeg har gjort følgende - uden held.

1. Pustet i slangen fra karet til niveauføleren og der er fint hul igennem.

2. Skiftet niveauføleren

3. Sat afsløbsslangen højt op på væggen bag maskinen.

Er der nogen gode råd at hente her?


Mvh

Mugarbe

1 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce

Det er kun en tekniker fra AEG som kan løse det her problem , alt andet vil være gætteri .........


Mvh S.H. 
Tillid er godt men kontrol er bedre.......
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis