Karl Smart har ganske ret.
Et Hpfi fungerer kun ved et jordet net. Altså det vi har i DK hvor nulleder er jordforbundet ved transformatorstationer. Det måler fejlstrøm til jord og slår fra ved fastsat maks.
Kører man med generator er det et isoleret net, og der kan faktisk ikke måles nogen spænding til jord, kun imellem faser. Du kan i princippet stå med dine bare fødder og tage på blanke ledninger uden at få stød. ( kun en ad gangen ! ! ) Det er det system man har mange steder i Norge. Tager man fat i begge ledninger samtidig så er det farligt, men det er det så sandelig også ved HPFI beskyttelse.
Problemet opstår først når / hvis der kommer en overgang på en af lederne til jord, så er den anden leder pludselig 230 V fra jord.
Der skal naturligvis være sikringer så man ikke overbelaster sine kabler og materiel. Men det kan sagtens sidde i generator.