Beklædning af indervæg

Hej,

Jeg har en væg i min entre, hvor tapetet så skidt ud - jeg har fået raget det meste af.

Istedet for at hænge nyt tapet op, tænkte jeg om jeg kan beklæde væggen med en krydsfiner eller lign. plade istedet?

Går jeg i grund med tapetet, skal der pudses en del murværk op bagefter. Væggen skal bruges som garderobe, så den bliver ikke videre synlig, så derfor søger jeg en lidt nemmere løsning.


 

3 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce

Du kan lime en gipsplade uden på ved at bruge gipsmørtel. GDS.dk har også en artikel omkring det. Men du blander noget gips pulver med vand til en god grød, og ligger en 20-30 klatter på bagsiden af en gipsplade, også klistre du den op på væggen. Det vil være en nem løsning, og du slipper for at bore i væggen, hvis du skulle være nervøs for at finde elkablerne :p

Men tapet skal under alle omstændigheder fjernes først, så det ikke er grobund for skimmel.

Faldt lige over det her: https://www.10-4.dk/varer/byggematerialer/gips/varmvaegsplade/Siniat-Varmvaeg

Vil det kunne monteres direkte, eller skal væggen stadig renses helt ned?

Der kan til tider være lidt koldt i entréen, så uanset tænker jeg at det er en bedre løsning end hvad jeg først havde i tankerne.


 

LDS Systembesked
LDS Tip
Automatisk tip
Nyhed! Spartelmasse godkendt til Fermacell fra Flügger. 
Få 25% rabat med vores rabatkode hos Flügger.dk Koden er: LDS     Se mere her
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Sponsor på LDS

Flügger

Find alt til boligforvandlingen, når det kommer til maling og malerrelaterede produkter, på Flügger.dk. Få 25% rabat med koden: LDS

Se mere

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis

Se også