Har fået de fineste plisegardiner målt op og leveret. Men monteringen volder mig problemer.
Gardinerne monteres med to beslag, som skal skrues op i toppen af lysningen.
Men... mine lysninger er lavet af fibergips (13mm) og dampspærren ligger lige under fibergipspladerne. Så hvis jeg bare skruer nogle skruer op i fibergipsen, så skal de være meget små for ikke at perforere dampspærren. Og hvis de er så små, så kommer det ikke til at holde. De vil bliver trukket ud af fibergipsen.
Så hvad gør jeg? Er der nogen der har nogle erfaringer / ideer?
Den rå mulighed er at være ligeglad med dampspærren, og bare bore hul og skrue nogle passende fischer-plugs op i den. Men det er jeg ikke begejstret for.
Et andet alternativ er at montere en tynd plast-/aluplade med monteringslim og mindre skruer, og så montere beslagene på den.
Beslagene er for små til at jeg kan montere dem alene med monteringslim. Jeg kan heller ikke brug nogle andre beslag og skrue ind i karmen. Der er kun 5-10mm karm at skruer ind i pga den konstruktion jeg har valgt.