Lydisolering mellem rum

Hej Alle

Er der nogen der kan give et bud på hvordan jeg bedst muligt kan lydisolere mellem de to rum der ses på billedet? Der er en rulledør imellem og der er billeder af når den er åben og når den er lukket.

Selv har jeg tænkt på at sætte en gipsplade på på hver side, men måske I har et bedre bud?

Dbh Christian

2 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce

Er ret sikker på at det er dørene der er det store problem. Der hvor skydedørene ruller ind, er væggene ganske tynde. En gipsplade på begge sider vil helt sikkert hjælpe lidt. Næste problem bliver nok selve dørene. De lukker sikkert ikke ret meget lyd ude.



Søren O

Hej Søren

Tak for dit svar.

Jeg vil faktisk mene at dørene giver en ret god lydisolering i sig selv da de er ret massive. Selve konstruktionen virker meget solid og gennemtænkt. Jeg kunne bare godt tænke mig at komme endnu et lag på. 

LDS Systembesked
LDS Tip
Automatisk tip
Nyhed! Spartelmasse godkendt til Fermacell fra Flügger. 
Få 25% rabat med vores rabatkode hos Flügger.dk Koden er: LDS     Se mere her
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Sponsor på LDS

Flügger

Find alt til boligforvandlingen, når det kommer til maling og malerrelaterede produkter, på Flügger.dk. Få 25% rabat med koden: LDS

Se mere

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis

Se også