Det er så dejligt ved en skruekompressor, at den ikke larmer ret meget - og det er vigtigt, da jeg bor i et villakvarter.
Jeg bruger den mest til sandblæsning, hvor den næsten kører kontinuerligt - en stempelkompressor vil slet ikke kunne "tillades" af mine naboer !
Jeg fik den for 3 år siden og har konstateret i den periode, at den er blevet længere tid om at "gå igang med at bygge trykket op".
Når jeg siger det på den måde, er det fordi selve "opstarten" fejler af og til, men når den er "kommet igang" kører den som den altid har kørt og holder trykket til det, jeg har indstillet.
Det kan være du kan give et fingerpeg, om hvad der evt. er ved at ske med den, hvis jeg giver en nærmere forklaring, men kender du ikke til skruekompressorer, er det jo bare et gæt - og det kan jeg også godt selv ;-))