Underlag under lamelgulv ved niveau-skift.

Hej kloge hoveder

Jeg vil gerne lægge et ege-lamelgulv ovenpå eksisterende gulv. Udfordringen er, at det eksisterende består af klinker på den ene halvdel, og et ældre (men stabilt) lamelgulv på den anden - og lamelgulvet er 3mm højere end klinkerne (det skjules lige nu af en liste)

Jeg vil gerne undgå at spartle, for så kan jeg let fjerne lamelgulvet i fremtiden, og have klinker igen, hvis det skulle blive sagen.

Tror I, at jeg kan lægge et 3mm undergulv på klinkerne - og derefter et 2mm over hele molivitten og smide plankerne på? Eller et 5mm på klinkerne og 2mm på lamelgulvet? Eller skal det være noget mere fast, der hæver de 3mm?

Der er i øvrigt gulvarme i det hele.

Tanker? Ideer?

Tusind tak - og god weekend!

0 svar
 Følg tråden
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Sponsor på LDS

Flügger

Find alt til boligforvandlingen, når det kommer til maling og malerrelaterede produkter, på Flügger.dk. Få 25% rabat med koden: LDS

Se mere

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis

Se også