Hvordan undersøger jeg om mit betongulv er isoleret??

Hej. 

Vores værksted, opført i 1985, står pt med råt betongulv. Vi overvejer at inddrage rummet til beboelse og jeg har i den forbindelse brug for at kende omfanget af ppgaven. I den forbindelse skal jeg have fundet ud af om betongulvet er isoleret. Har I nogle fif til hvad jeg kan gøre for at undersøge det?

Værkstedet er dobbeltmuret og der er fast betontegl på tagget, så umiddelbart har tidligere ejer opført det forholdsvis solidt. 

På forhånd tak. 

1 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce

Jeg vil foreslå at du borer et hul gennem betongulvet med minimum et 10 mm. bor. Pas på når du går igennem, og hold øje med hvor tyk betonlaget er (mål evt. Flere gange på vej igennem hvor langt du er nået. Derefter afmonterer du boret og forsigtigt undersøger du med boret hvad der er nedenunder. Får du straks sand med op, ja så er der ingen isolering. Er der isolering, så undersøges ad flere gange (lidt dybere for hver gang) hvor tyk din isolering er. Du kunne jo også banke et lille stykke gulv op, f.eks. i et hjørne.


Søren O
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis