Omlægning af gulv

Jeg har lagt et Dinensens  gulv for et par år siden. Det er et flot gulv! 250/30 - altså nogle gode "pinde". Det lagt på keto strøger - klodset op og nok også i vatter! Det ligger i en lejlighed fra 70-erne på anden sal - beton gulv dog uden isolering. 

Et gulv arbejder og det gør mit også. Det er som om at gulvet krymper mellem brædderne og skaber forholdsvis store revner i vinterhalvåret hvilket er normalt og naturligt. Men jeg fornemmer ikke at gulvet arbejder som sædvanligt. Min fornemmelse er, at udsvinget ikke sker ude ved væggen men generelt mellem brædderne. 

Nu overvejer jeg at lægge det om - her i vinterhalvåret - presse det sammen - slibe det og se om det ændre noget. Gulvet er proppet i kanterne og kan sagtens løsnes igen. Gulvet har ikke vredet sig så jeg mener fint at det kan lade sig gøre at lægge om.

ER der nogen der har erfaring og råd til denne situation

Hilsen 

Keld




Keld - Nordjylland
0 svar
 Følg tråden
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis