Gipsvæg - stable plader?

Hej,

Vi er ved at lave skillevægge til et badeværelse, og vil i den forbindelse bruge 2-lags vådrumsgips.
Problemet er, at der er 260 til loftet, og normale plader fra f.eks. Bauhaus kun er 250. (https://www.bauhaus.dk/traelast/plader/gipsplader-tilbehor/danogips-knauf-gips-solid-wet-plu.html)

Spørgsmålet er så - kan jeg uden videre købe de "korte" plader, og så forlænge det med en tilskåret plade på de sidste 10cm? Det lyder som den billigste og nemmeste løsning, men jeg ved ikke om det bliver stabilt nok.
Jeg vil i så fald "skære" skråt på begge plader så der bliver plads til at spartle samlingen.

Alternativet er at købe 3mtr plader online og få leveret - her modtages så gerne råd til hvor det bedst kan betale sig at købe det.

På forhånd tak for hjælpen!!

1 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce

Nå - jeg fandt ud af at Bygma havde pladerne i 3 meter, så endte med at bestille derfra. Så slipper jeg også for at traileren får motion.

Tror jeg vil være mere tryg ved den løsning

LDS Systembesked
LDS Tip
Automatisk tip
Nyhed! Spartelmasse godkendt til Fermacell fra Flügger. 
Få 25% rabat med vores rabatkode hos Flügger.dk Koden er: LDS     Se mere her
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Sponsor på LDS

Flügger

Find alt til boligforvandlingen, når det kommer til maling og malerrelaterede produkter, på Flügger.dk. Få 25% rabat med koden: LDS

Se mere

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis

Se også