Hvor mange hvidevarer på en sikring/kreds?

Hej

Vi har en opvaskemaskine og en almindelig ovn samt en dampovn på en sikring/kreds (se billede fra elskab).

Nu overvejer vi at indbygge to ekstra hvidevarer (mikrobølgeovn og kaffemaskine) ved siden af ovnene, hvor det ville være oplagt at koble dem på de to eksisterende udtag ved ovnene.

Er der en begrænsning på hvor mange apparater man kan/bør sætte på en sikring/kreds? 

6 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce

Du kan på hver sikring sætte en belastning på 3680W. Så hvis du ikke bruger de tilsluttede apparater samtidig, kan du godt slutte en mikrobølgeovn og en kaffemaskine til, f.eks. på hver sin fase/ovn. Du må forvente at, din automatsikring kobler ud på alle tre faser, hvis du bruger tingene samtidig, selvom det kun er en fase, der er overbelastet. Jeg ville prøve. 


fase

Der er jo netop det vi i fagsprog kalder samtidigheds faktor, og det er individuelt fra sted til sted.  Er det et privat køkken skal det sikkert nok gå, hvorimod et restaurations køkken nok ikke ville kunne køre med det. Sikringer kan i kortere tid tåle mere end mærkestrømmen. og både kaffemaskine og microovn er jo kendetegnet ved at køre ret kort tid ad gangen. 

Men du skal være omhyggelig med at få så godt som muligt lige meget koblet på hver fase.


Har nogen samlet det, kan det skilles ad. Samles igen ? ?

m.v.h. Erik (1/2 ekspert i mange ting)

Tak for jeres svar. - Jeg forstår det således at det burde fungere, ihvertfald sålænge ikke alle apparater kører samtidig med højt strømforbrug.

Men hvis det viser sig at det ikke fungerer (eller vi finder ud af at det måske alligevel sker i praksis at flere apparater kører samtidig med højt strømforbrug): Hvad skulle der til for at kunne køre alle tre ovne, samt kaffemaskine og opvaskemaskine samtidig? Vi er jo ikke interesserede i en situation, hvor vi bliver begrænsede som fx "Ehh, du kan ikke få en kop kaffe lige nu, fordi vi bager og vasker op..."

(Jeg prøvede lige at tænde begge ovne med lyn-opvarmning i nogle minutter, samtidig med at opvaskemaskinen kørte. Ingen problemer. Men ved godt det ikke lige er super udsagnsgivende for situationen med flere apparater, men var nysgerrig...)

Den ene gang om året, hvor I skal have en kop kaffe samtidig med at I bager, steger og vasker op på én gang kan vel løses lavpraktisk ved at slukke for et at apparaterne de få minutter, kaffemaskinen skal køre.


Dan

"Australian beer is like making love in a canoo - it is fucking close to water"

Hvis du vil gardere dig yderligere, så er der 2 muligheder. Det ene er som næsten alle andre at sætte kaffemaskine og microovn på samme gruppe som lyset, køleskab m.m. i køkken. Den anden mulighed er at få trukket et kabel ud til sikringstavle så de 2 ting kommer på en ny gruppe.


Har nogen samlet det, kan det skilles ad. Samles igen ? ?

m.v.h. Erik (1/2 ekspert i mange ting)

Det er jo meget teoretisk at bruge alle de her brugsgenstande samtidigt , og selvom det skete så er det de termiske dele (varmelegemer)  der bruger strøm , og de tænder og slukker efter behov , så de vil stort set aldrig bruge strøm samtidigt , en mikrobølge ovn og en kaffemaskine er korttids brugsgenstande der sjældent kører mere end 10-15 min. og ved en effekt på 700 W og 1200 W vil de ikke være noget problem

Hvis man skulle dimensionere en eltavle og kabler efter et samtidigt max forbrug , så ville det være en megastor eltavle og en masse kabler der ville være behov for. 

Derfor har man en samtids faktor som man bruger når man dimensionere en el installation.



Mvh S.H. 
Tillid er godt men kontrol er bedre.......
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis