Mit "gamle" Grundig smart tv 49" blev sendt til reparation den 6 november. Strømforsyningen var gået. Stadig garanti på tv. De første 14 dage skete der ingenting, jeg rykkede og rykkede for at få at vide, hvor det blev af. for ca, 5-6 dage siden fik jeg at vide (Elgiganten), at det ikke kunne repareres, men de ville tilbyde mig et Toshiba tv nyt i stedet for, Umiddelbart accepterede jeg det.
De dukkede så op i mandags, uden garantibevis, kvittering for, at det er mit.
Jeg har nu sat tv op og prøvet det/testet det. Det når ikke Grundig til sokkeholderen, utrolig dårligt billedkvalitet, uklart, og flere banale tilslutningsmuligheder er ikke tilgængelig.
Jeg vil ikke ha det tv, for mig ubrugeligt sammenlignet med det jeg havde, Har tidligere haft Samsung, godt tilfreds med dette osse, men det gik osse i stykker lige efter garantien udløb. Osse købt i Elgiganten.
Hvad gør jeg?