Krydsforskalling

Hej,

Er der en der kan komme med lidt retningslinjer for hvad man gør ved krydsforskalling med 45x45 reglar og enkelt lag gips.

Det enkelt lag gips, er pga. det "kun" er en garage. Ved dobbelt lag, som jeg godt er klar over ville være det helt rigtige, var andet lag blevet forskudt og evt. limet, og der havde ikke været problemer med ikke understøttede pladesamlinger i andet lag.

Er der nogle retningslinjer for hvad man gør ved 1 lag ? De bagvedliggende reglar står pr. cc 60. Isoleret imellem og efterfølgende dampspærre.

Skal jeg give lidt afkald på krydsforskalling og montere krydsforskalling( den liggende) med f.eks. cc 60 ?, og derudover påfore lodret imellem krydsforskallingen ved pladesamlinger dvs. pr. 120. Således det eneste der ikke er påforet er midterstolpen i hver plade mellem krydsforskallingen.

Forsøgt illustreret herunder :)


|---------------|
|          o          |
|          o          |
|---------------|
|         o           |
|         o          |
|         o          |
|--------------|


Vil det ikke give et OK stabilt resultat ? Bedre forslag ? :)


 

1 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce

Jeg fostår ikke helt din løsnings beskrivelse. 

Men normalt forskaller man med cc 40 cm på den langsgående led ved pladestørrelse på 120 cm. Vil man gøre lidt ekstra kan man skrue 3 stumper forskalling ca. 30 cm på den ene gipslades kort side, så man kan få næste plade fasgjort til denne stump også. Det støtter kanterne så de ikke kan røre sig. 

Husk at affase / skære skrå på alle kortkanter så der bliver plads til spartling. 

Jeg har lavet lofter i mit gamle hus på den måde, og jeg kan ikke se nogen revner. 


Har nogen samlet det, kan det skilles ad. Samles igen ? ?

m.v.h. Erik (1/2 ekspert i mange ting)
LDS Systembesked
LDS Tip
Automatisk tip
Nyhed! Spartelmasse godkendt til Fermacell fra Flügger. 
Få 25% rabat med vores rabatkode hos Flügger.dk Koden er: LDS     Se mere her
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Sponsor på LDS

Flügger

Find alt til boligforvandlingen, når det kommer til maling og malerrelaterede produkter, på Flügger.dk. Få 25% rabat med koden: LDS

Se mere

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis

Se også