Problemer med min gulvvarme

Hej Alle

Efter sommeren skal jeg starte vores gulvvarme op igen. Jeg kan se at der mangler tryk på systemet, så jeg fylder vand på, og har nu tryk nok på. Men stadig ingen varme i alle rum. Jeg kan mærke på rørene at der er varme frem til fordeleren under pumpen i venstre side (se billede) Den anden pumpe (til højre på billede) er ret varm, trods intet varmt vand på rørene til den.

Er der nogen som har nogle gode råd til hvordan jeg kan få varme på?

5 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Vedhæftede filer:

er der lys i pumpen ved gulvvarme? stiften under telestaten kan have sat sig, tag en og tryk på den.

Pumpen ved gulvvarmen kører. Men der kommer ikke varmt vand frem til den. Kan mærke at det er varmt i forgreningen lige under pumpen. Men ikke lige inden og efter pumpen. Og det er hele huset der ikke er varme, så det er ikke stiften under telestaten..

sommerventil? kører pumpe rundt i fyret, har du 40 grader på radiator som står på termometret?, se om stift på ravi ventil til radiator har sat sig? udlufte varmeveksler? 

 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis