Jeg har 12v / 20W halogenlamper, der sidder som underbygningslys i køkken som to separate grupper. Selve fatning og indmad i halogenerne er begyndt at forvitre. Jeg vil derfor skifte alle halogener til nye led underbygnings enheder.
Udfordringen er at ledninger op til tranformerne, er monteret så vi er nød til at tage alle køkkenelementer for at skifte nyt led lys (!), hvis vi skal bruge de ledninger de nye led underbygningslamper leveres med.
Jeg vil der for høre om nogen har erfaringer med at montere underbygningslys på eksisterende ledninger (silikone isoleret).
Mit umiddelbare bud er at lodde de nye led lamper på eksisterende ledninger og forsegle samlingen med en krympemuffe, og det samme ved led tranformerne, der har andre stik end dem der sidder på de eksisterende ledninger. Er det lovligt og sikkerhedsmæssigt OK? Hvilken type krympemuffe anbefales ?