Spørgsmål vedr. regler

Hej.

Har lige et spørgsmål ang. el på loft

Er det lovligt at der ligger en Pkaj ledning på loftet der forsyner min rooter til internet?(en forlængerledning, ca. 12 meter) eller skal der trakkes en 3*1,5mm2 og så sætte en stikkontakt ved rooteren, og så derfra må jeg forsyne min rooter?

Altså spørgsmålet lyder, om det er lovligt at der ligger en lang blød leding på loftet, eller om det skal være en installationskabel? 

På forhånd tak

 

Hej. Har lige et spørgsmål ang. el på loft Er... Vis hele indlægget
13 svar
 Følg tråden
Der er 10 indlæg før dette.
Annonce
Annonce
Annonce

Skrevet af <a href='http://www.lav-det-selv.dk/Medlemmer/Profil/userid/40918' class='af-profile-link'>mfrost</a> på 31-01-2016 10:10
sry kan ikke helt lade være med at kommetere på den her, andreas du skrive selv at du er tivl om du skal montere en stikkontakt ved siden af din router, og så tilkoble den der, du ksal jo så bruge en "blød" ledning fra din router og til den stikkontak som du sætter op, men du har jo en stikontakt allerede og der er jo ikke regler for om et tilslutningskabel må være 1 meter eller 12 meter...
jeg tænker uha uha din mester/læreinstitution har godt nok lang vej inden du er færdiguddannet som elektriker.... hvis du ikke selv ville kunne gennemskue den her ud fra lidt logisk sans.
men spørg da endelig igen

Hej.
Jeg troede bare der var særlige regler for ledning på loft. Da der er knaver.

Skrevet af andreasriis på 31-01-2016 11:36

Hej.
Jeg troede bare der var særlige regler for ledning på loft. Da der er knaver.
 

Køb en kat - så er dét problem løst 

Forøvrigt er alm. kabel som, der ligger millioner af km af på lofter ikke gnaversikkert - så skal det være armeret kabel.

 

 


Hjemmebrygger af specialøl og vin " Bjergbryg


Skrevet af <a href='http://www.lav-det-selv.dk/Medlemmer/Profil/userid/24151' class='af-profile-link'>EISOE</a> på 31-01-2016 11:54


<p>Køb en kat - så er dét problem løst <img src="/DesktopModules/ActiveForums/themes/lds2015/emoticons/cool.gif" /></p>

<p>Forøvrigt er alm. kabel som, der ligger millioner af km af på lofter ikke gnaversikkert - så skal det være armeret kabel.</p>

<p> </p>

<p> </p>


Det er rigtig. Så er det self. Lige meget om det er en forlængerledning. Tan for svaret😊
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis