Gasovn slukker efter 2 minutter

Vi har en gasovn, der hives frem i vintermånederne til at varme op, indtil brændeovnen tager over - dvs. ikke det store brug. DeLonghi, hedder den, købt i Bauhaus. Har fungeret godt i nogle år. I år tænder den fint, men går hver gang ud efter et par minutter. Troede først, at gasflasken var tom, så vi købte en ny. Men det fortsætter på samme måde. Tænder fint, kører stabilt et par minutter, og så et mekanisk smæld, som om noget slår fra, og den slukker. Er der nogen, der har en idé om, hvad der kan være galt? Vi har prøvet at støvsuge, hvor vi kan komme til, for at forhindre evt. tilstopning af lufttilførsel, men det hjalp ikke.

1 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce

Nu kender jeg ikke lige din ovn, men der sidder garenteret en lille vågeflamme/sikringsanordning nederst i ovnen. Hvis gasdyssen er delsvis stoppet til, varmer flammen ikke "halvringen" ordenteligt op og derved slår sikringen fra igen. Dyssen kan med forsigtighed renses op/ud med den medfølgende metaltråd eller et stykke hår fra en opvaskebørste/pensel.

Du bør bare afprøve sikringen efterfølgende adskillige gange ved og puste flammen ud. Husk det er din sikkerhed for ovnen ikke står og lækker uforbrændt gas, så pas på.    

Pøj pøj. 


Mvh. Leif.

Onliner:
"Diskutér ikke med en idiot. Vedkommende vil gøre alt for og trække dig ned på sit eget sølle niveau, for derefter at slå dig med sin enorme erfaring i kaos.
LDS Systembesked
LDS Tip
Automatisk tip
Indkøbstip: Få 25% rabat på maling med vores rabatkode hos Flügger.dk Koden er: LDS     Se mere her
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Sponsor på LDS

Flügger

Find alt til boligforvandlingen, når det kommer til maling og malerrelaterede produkter, på Flügger.dk. Få 25% rabat med koden: LDS

Se mere

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis

Se også