Du har ret, der er rigtigt meget at hente i elementbyggeri.
Og som du (Desværre) også har ganske ret i, tænker man stadig lidt i gamle metoder, særligt dem der bygger nyt hus, som måske ingen byggetekniske forudsætninger har for at bygge efter "nye metoder".
Særligt når man tænker BR15, og senere BR20, hvor energiniveauet skal holdes på et minimum. Du skal helst ikke påføre noget, og du må slet ikke bruge noget, uden du nærmest er selvforsynende. Her tænker jeg jordvarme, solceller osv.
Der er for lidt fokus på konstruktioner, og her vil elementbygger være perfekt.
Nu er jeg lidt den "arkitektoniske konstruktør", forstået på den måde, at jeg går meget op i udtryk. Jeg samarbejder en del med arkitekter, og er i det hele taget meget i den branche.
Jeg har selv overvejet at bygge i containere. Men der skal naturligvis lidt byggeteknik henover, jfr. gældende regler i Danmark.