Enig i PurpleHenriks ide. Har selv lidt det samme med et stakit, der støder op til en væg. Jeg har skruet en tretommer stolpe fast på væggen. Skal der være lidt gods at skrue beslaget fast i, og styrke til at holde selv om en lille pige hænger i lågen, så vi jeg nok ikke vælge noget, der er meget mindre i dimension.
Mht montering, så brug en skrue, der rækker mindst 70mm ind i betonen eller stenen bag pudset, aha. hva muren er lavet af. Plugsene skal bare være til mur.
Men vil du være helt sikker på, at lågen også bliver hængende selv om svigermor tager en svingtur på den, så kan du naturligvis anvende ekspansionsbolte. Der er jo trods alt lidt moment på, hvis hun står op ude i lågens yderste ende 
PS Hvis der er plads til det ville jeg vælge at lågen åbner udad. Jeg tror det vil være enklere at åbne den, især hvis man kommer nede fra trappen. Samtidig vil det sikkerhedsmæssigt være bedst, da lågen ikke åbner, hvis man står op ad den på ydersiden, og lågens haspe ikke er lukket helt.