Rødtjørn

den er nærmest død, dog ganske lidt grønt i toppen, men den ser ret død ud,
hvad er der med den, den er passet med vanding og alligevel ....  se billederne

4 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Har du bemærket røde pletter på de blade der er tilbage. Hvis ja, så kunne det være tjørnerust, altså en svampeinfektion, som det vist desværre er svært eller umuligt at få bugt med. 
på det ene af billederne har jeg zoomet ind på et par blade som er tilbage
og der ser jeg nogle pletter, ved ikke om det er tydelig nok,
 til at dømme det for "tjørnerust"

Ja, det kunne meget vel være rust. Rust på tjørn er ikke så let og få øje på og kræver der skal være nogle enebær i nærheden (helt op til 3-400 meter). Rusten skal skifte værtstræ for hver generation for at kunne leve.

Hvor lang tid har tjørnen været om og komme til at se sådan ud ???

Mvh. Leif.

Onliner:
"Diskutér ikke med en idiot. Vedkommende vil gøre alt for og trække dig ned på sit eget sølle niveau, for derefter at slå dig med sin enorme erfaring i kaos.
Men uanset om det er tjørnerust eller noget andet, så taler meget for at der ikke er meget fremtid for træet, som du beskriver det.

Men hvis du googler tjørnerust vil du se, at det næppe er tilrådeligt at erstatte med en tjørn igen, da der med sikkerhed er andre inficerede træer i nærområdet.
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis