udskiftning af radiator

Jeg har indirekte fjernvarme med væghængt unit, men jeg har Ikke noget aftapnings ventil, hvordan får jeg så vandet ud af anlægget når jeg skal skifte en radiator, uden at få vandet ud i stuen?
Nogen der lige har et guldkorn?

Selvgjort er velgjort
2 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Der må da være en påfyldnings ventil hvor du kobler en slange på når der skal vand i systemet. Sådan en ventil kan der også løbe vand ud af
Ja der bør være både en aftapning og på fyldningshane, der prinsipielt godt kan være den samme. Aftapningshanen er altid placeret lavest på anlæget. Men ved da ikke om rørsmeden har taget sig en gevaldig blunner da han skruede dit anlæg sammen. 

Der er en mulighed for at føre en tynd slange ned gennem rørene til et lavt sted på anlæget hvis alt andet glipper og benytte sig af hævertprinsippet. 

Mvh. Leif.

Onliner:
"Diskutér ikke med en idiot. Vedkommende vil gøre alt for og trække dig ned på sit eget sølle niveau, for derefter at slå dig med sin enorme erfaring i kaos.
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis