kigger på både

min bedre halvdel og jeg er meget interreseret i at få en båd men vi vil selvfølgelig gerne have så meget for pengene som muligt !!
er faldet over et par billige banner 33 family (har ind til videre kun set dem på nettet) er denne model velegnet som turbåd ?? og er der en grund til de forholdsvis lave priser ??

Hilsen Tom
6 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce

Der må være en masse som kender Banner bedre end mig - men når der nu er gået en måned - så vover jeg pelsen og siger min mening.

Banner er et godt kendt navn - og sandsynligvis en rigtig gedigen båd.

Eftersom vores egen familie altid har sejlet i mindre både på tur - Kragejolle 7 m- Wayfarer (15fod) - 18 fod Kegnæs - 5,7 m Motorbåd, så vil jeg til en hver tid påstå at en Banner 33 må være ren luxus, hvad angår plads.

Der er vel både lokum og gelænder ;-)

Lave Priser - Tja - hele bådmarkedet er gevaldigt påvirket af, at der har været økonomisk krise (og det var hvis enkelte ikke har bemærket det - så ikke længere siden, end 2008) så der er mange der har lagt de mere dyre interesser på hylden - og desuden så er der en generation af ældre sejlere, som er ved at slutte med at sejle, fordi, de bliver for gamle.

Samtidig, så er der jo ikke ret mange unge, som har tålmodighed, til bare at sejle 5-8 knob en smuk dag.

Det ses også af, at der er en del tomme pladser i havnene + flere og flere motorbåde.

Derfor er prisen meget lav på sejlbåde - og for den sags skyld på alle både.

Få en sagkyndig med, tjek for osmose - køb den mest velholdte, hvis du ikke er Gør-det-selv-MK - og så afsted på vandet.

Det kan ikke gå stærkt nok.

pøj pøj - A.


To ulykker kommer sjældent alene.
Har selv haft en banner 34. For ca. 10 år siden. Den var jeg utroligt glad for. God plads i coppitet. Men det kommer også an på om i gider at sejle med bakstage. Mener også at 33 har dette. Men en meget hurtig båd. Derfor ses den stadig til kapsejladser. Men det er også ved at være nogle ældre både. Så betal det en båd sagkyndig koster. Så ved i også hvad i står med. Vi sejlede 2 vores banner 34 så du behøver ikke den store besætnung når i har lært den at kende.
tak for jeres indspark !
vil finde ud af om den har bakstag for i så fald er det ikke lige noget for os, da jeg skal kunne sejle den alene hvis det bliver nødvendigt !
Er i helt sikker på at i vil have båd ?
Har i erfaring med at sejle ?
Også i halvdårligt vejr ?

Mit råd er at i prøver at leje en båd den1. sæson og så se om det er noget for jer (begge)

Masser af gange er det gået galt fordi man ikke lige kendte alt til det at have båd, som så skal sælges igen i en fart -med et stort økonomisk tb til følge .

Bare et lille øf ....;-)

Har besluttet mig for at blive en gammel sur mand. -Nu venter jeg så bare på at blive gammel....
tænker på at melde os i en sejlklub næste år og tage begynder kursus for at se om det er noget for konen da det kun er mig der har sejlet før !

Først og fremmest, så skal man bare komme ud at sejle - prøv også onsdags-kapsejladsen i lokal sejlklub - de mangler ofte gaster, og man får prøvet lidt vild sejlads ind imellem. Lærerigt.

Og så lige lidt om det med at både manden og konen fortsætter med at sejle BEGGE to - ret mange gange har vi i årenes løb, hørt om en medsejlende kone efter et stykke tid IKKE vil mere - I flere tilfælde, har manden (som den øvede) ikke været reel om hvor vildt vejret var - og konen er blevet skræmt.



Og måske har manden overvurderet sine evner - og konen bliver utryg ved det.



Det nytter ikke noget at manden synes det er sjovt at sejle i frisk/hård vind - konen skal også have tillid til projektet - det kræver at man "vender om i tide" - måske slet ikke sejler ud, hvis man er i tvivl om vejret og i tvivl om, hvor meget æventyr man er klar til lige dén dag.

Men ellers er det bare med at komme ud og prøve så meget som muligt.

Det kan også være en start at være med i en delebåd - omend, det nok ikke er så almindeligt mere.

mvh A.


To ulykker kommer sjældent alene.
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis