Kan jeg bruge dette

Kan jeg bruge dette til solcelledrift i nyttehaven (tv-radio-lys og div)
link nedenunder.....

http://www.lav-det-selv.dk/http://a...ift-lfd140
9 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Skrevet af samsung på 06 maj 2014 19:00

Kan jeg bruge dette til solcelledrift i nyttehaven (tv-radio-lys og div)

link nedenunder.....



http://www.lav-det-selv.dk/http://a...ift-lfd140

Den bliver du nød til at uddybe lidt bedre !

Der skal et meget stort solcelle panel til bare for at lade det, og så skal du regne med at en inverter har et rimeligt stort tab ved at skulle lave 12 v. om til 220 v.



Jeg tænker at jeg skal jo ikke bruge et startbatteri da det "bare" skal trække lidt lys lidt tv og tlf opladning..solpanel er på 100 watt og inveter på 300 watt 
Det er muligt at det er opgivet til at give 100 w, det er så under de mest optimale forhold. Da det er ret sjældent at du opnår det, skal du nok regne med et solanlæg på mindst 250 w. Og prøv så at tjekke hvor meget sådan et TV bruger !
Ikke for at reklamere for firmaet, som iøvrigt leveres gode anlæg og super service,men her er en tabel hvor man kan opgøre behovet for størelse på et anlæg.

Bedste hilsner
Bjarne

 

Jeg lavede den sædvanlige. Undskyld

Her er linket: http://www.vivaenergi.dk/Solceller-til-Kolonihavehus-fritidsbolig-335.aspx

 

Annonce

Og som om du var den eneste der kvajer sig lidt, jeg er da ikke en disse bedre.

Men du skal lige gøres opmærksom på at du kan redigere i en netop afsendt besvarelse i op til 15 minutter efter du har sendt.

Nu skal emnet ikke spames, men tak for oplysningen, nu skal jeg så bare se om jeg kan huske det, når jeg glemmer linket

Bjarne

 

Takker for svar nu er det sådan at det er til en kammeret og han er besat om at
købe dette anlæg, det vil nu ikke være mit valg, men nu er det sat i værk, så må
han se om det kommer til at virke som det skal...
Øhhh, jeg er ikke sikker på at det er en god ide. Jeg synes det ligner et almindeligt startbatteri, og de er ikke rigtigt egnede til solceller, hvor man typisk bruger deep cycle batterier - deep cycle batterier tåler bedre at blive kørt "flade" end de klassiske bly-syre batterier.

"Born to Run" er fra 1975... og det er stadig en fed plade.
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis