Bremse og støddæmper spørgsmål

Hej alle

Jeg har to spørgsmål:

1. Den anden dag skiftede jeg bagfjedre på min skoda fabia og i den forbindelse blev jeg opmærksom på noget omkring min støddæmpere. Kan det være rigtigt at man med håndkraft og rimelig lidt kraft kan presse støddæmperne sammen? Tror I ikke at de er gået og skal skiftes eller er det normalt??

2. Jeg fik skiftet bremserklodser (hedder det vel også når de er inde i en tromle?) på min bil for 6 måneder siden (ca. 5000km). I den forbindelse fik jeg også nyt bremsekabel til håndbremsen og håndbremsen var meget stram og tog rigtig godt fat. Nu er håndbremsen løs igen og jeg skal trække den helt op for at den bremser ordentligt. Kan det virkelig passe at jeg skal have skiftet bremseklodser igen bagtil? Har set man kan stramme bremsekablet op under selve håndbremse-afdækningen, men er det sådan man fikser det, eller er det kun en indstilling man bruger når der kommer nyt bremsekabel i bilen? Har også læst man kan nulstille bremserne og at man gør det inden man piller tromlen af for at skifte klodser, men er det kun når man skal skifte klodser eller er det en indstilling der kan fikse mit problem?

Nogle lange spørgsmål, men håber der er nogen der kan hjælpe mig.

Mvh. Jacob
Hej alle Jeg har to spørgsmål: 1. Den anden... Vis hele indlægget
12 svar
 Følg tråden
Der er 10 indlæg før dette.
Annonce
Annonce
Annonce
Okay, jamen jeg vil prøve at kigge på det. I for mange tak for hjælpen og tips'ne til at fikse det.
Skrevet af PeterR på 05 okt 2013 19:20
Jeg har ingen interesse i denne mands shop, andet end den er ok og jeg har handlet der mange gange, men du kan finde det meste til din skoda her : http://www.pm-webshop.dk/

Når jeg skal have mange dele bruger jeg ofte ebay.de, og havner ofte her http://www.atp-autoteile.de/ De kan nogle ting de der tyskere med deres priser. Jeg er lidt træt af de danske, de fleste danske autopusherer tager alt for meget for deres dele. Og dem der henvender sig mest til private, de sælger ofte for dårlige dele, eller de sælger de samme dele som dem i tyskland, hvor de koster halvdelen.

MVH

Sendt fra min Commodore64
Hvorfor ikke købe en rigtig fed gammel motorcykel.
Se Min XSer her
Kik forbi www.yamahaxs650.dk
Arbejder på parogpsykoterapi.dk ​
 
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis