Bygning af tømmerflåde

Hejsa

Vi er nogen venner der planlægger en tur om nogen måneder på Susåen i næstved på en hjemmelavet tømmerflåde.
Vi har fået kigget på nogle forskellige designs for at få den lavet så billig og så stabil så muligt.

Som udgangspunkt vil vi bruge 6 200liters plastik tønder, som skal lægges på langs i hver side, taget udgangspunkt i dette design

http://spjdr.dk/kortoggodt/52

Vi har skaffet de tønder der skal bruges, men skal nu have skaffet de stykker træ der skal bruges til at lave den basale struktur af flåden, men inge af os har prøvet før så vi ved ikke hvad for nået 3 der skal bruges og hvor tykt det evt. skal være.

Som udgangspunkt ville vi lave flåden 1.8m bred og 2.4m lang.

Nogen forslag til hvilket træ der skal bruges og hvor tykt det skal være?  
1 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Velkommen til siden.

I skal vel bruge nogle granrafter på ca.10 cm. Ø (på spejder maner) eller nogle regler eks.45 x 150 mm. på langs og forbinde dem med noget træ på tværs, taglægter eller 45 x 100 mm regler og endelig en  1½ x finerplade ovenpå, hermed får i et stærkt og stift fundament at stå/sidde på, mens i driver ned af  Sus-åen let at samle og skille ad igen. 

Må jeg på min vanlige vis takke på forhånd for et eller nogle svar?
Med venlig hilsen 
maskinsnedker. (emeritus)

Den korteste vej mellem mennesker er et smil.
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis