hjemmelavede altankasser af træ..

jeg har lavet disse hjemmelavede altankasser af nogle bræder fra nogle paller:
http://baboom.webgallerier.dk/album/fuldskaerm/391521-andet
http://baboom2.webgallerier.dk/album/628/471/391522-andet
http://baboom.webgallerier.dk/album/628/471/391523-andet

tror i planterne har godt af at gro deri eller vil de tage skade?
jeg har ikke brugt noget maling eller nogle skadelige stoffer kun skruer og træ. og lidt trælim..
dog ved jeg ikke om træet er blevet behandlet med noget ved produktionen af pallen som de stammer fra..

de er taget fra en af de lange paller som byggemarkederne plejer at bruge til at stable tømmer på.. lidt ligsom den her:
http://www.de-emballage.dk/gfx/specialpalle/palle.jpg
dog lidt længere (2,5 m)
6 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
De ser da veldigt fine ud, men du er nød til at give træet noget impregnering af en art, ellers rådner de hurtigt op. Palle træ er noget af det ringeste træ der findes da det kun bruges en gang til netop engangs paller. Og så skal du have plastik ned i kasserne for at kunne have jord og planter i dem.
jeg tror ikke planterne vil have særlig godt af at gro i impregneret træ eller malet eller på anden måde behandlet..
det er også lige meget om de rådner de skal ikke holde særlig længe..
Skrevet af DBG på 08 maj 2013 12:31
jeg tror ikke planterne vil have særlig godt af at gro i impregneret træ eller malet eller på anden måde behandlet..
det er også lige meget om de rådner de skal ikke holde særlig længe..
Det kommer planterne så heller ikke til, for du skal fore dem med plastik, ellers rådner de endnu hurtigere. Det var kun ment som et godt råd

okay tak for rådet.. men sådan noget træimprenering er det noget man bare smører på ligsom maling eller hva?
Ja og du kan bruge en der trænger dybt ind i træet så den skal være på olie base.
okay
LDS Systembesked
LDS Tip
Automatisk tip
Indkøbstip: Få 25% rabat på maling med vores rabatkode hos Flügger.dk Koden er: LDS     Se mere her
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Sponsor på LDS

Flügger

Find alt til boligforvandlingen, når det kommer til maling og malerrelaterede produkter, på Flügger.dk. Få 25% rabat med koden: LDS

Se mere

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis

Se også