Hej alle
Jeg ved godt at det er et noget "kedeligt" emne, men jeg har fået to lamellamper af mærket Verona (i kan se lampen på flg. link http://en.klassik.dk/shop/Lighting-Verona-lamp), som jeg godt kunne tænke mig at renovere.
Lamellerne har en del buler, hakker og områder med manglende maling, alt sammen noget jeg forestiller mig at man på en eller anden måde kan få gjort noget ved.
Hvis man skal rette sådanne buler ud, hvad er så det mest optimale for at få formen på lamellen tilbage igen?
Jeg kan selvfølgelig bøje lamellen med mine fingrer til en hvis grænse, men for at få lamellen til at stå i så fin stand som muligt, må der være nogle gode tips og tricks man kan benytte sig af?
Mht. maling af metallamellerne, så forestiller jeg mig at spraymaling er det mest optimale for et jævnt resultat?
Lamperne stod egentlig til udsmidning, men jeg synes det var synd fordi de rent faktisk er meget klassisk pæne, og så står de alligevel til næsten 7000 kr hvis man skal købe en nye.
Jeg kan godt vedhæfte billeder af lamperne hvis det hjælper.
Mange lav-det-selv-hilsner
Sebastian