bronze pumpe!


Hej er der nogle der kan hjælpe lidt her?
Er det muligt at finde nye stumper til en gammel sag som den her??
Eks. Pakning og evt. En ny aksel
Det er en pumpe der har sidet på min yanmar 2qm15g som en ekstra pumpe da der er lavet færskvands køling på den, men ret sikker på det ikke er originalt, sys bare det ville være synd at kasere den fordi pakningen ved akslen til remhjulet er gået! Da pumpen jo ellers ikke fejler noget og skulle efter signe være ret stabil...?
Så måske nogle her der kan hjælpe lidt med hvor man støver sådan noget op???

Vh Thomas
6 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Er den ikke pakket med fedtsnor ved den udgående aksel, det ser det da ud til.

Lav det selv - det gi'r de bedste klagemuligheder

ErikChristensen 
Ved det faktisk ikke da pumpen var adskildt da jeg fik den sammen med motoren.
Fedtsnor hvordan virker det da???
det er en spcialimprægneret snor, som skæres i stykker, som akkurat når rundt om akslen, samlingerne skal så ikke lige ligge ud for hinanden, der sættes så meget snor på, så det kan spændes sammen med møtriken, måske skal der et par gange til, for at få det perfekt. Der skal være et par gevind synlige, så der kan efterspændes hen ad vejen. Der skal sovses godt med vandfast fedt i, og fedtkopperne skal også fyldes, og spændes efter, så det blir smurt hen ad vejen. Det er en fremragende pumpe, Men,Men der skal efter spændes, og der køres IKKE vedligeholdelsesfrit i en sæson, som en pumpe med gummirotor normalt gør.
nb. fedtpakningen må ikke spændes hårdere, end pumpen let kan drejes med fingrene.

Lav det selv - det gi'r de bedste klagemuligheder

ErikChristensen 
Hvis du kender en med en drejebænk (og måske en fræser, hvis der er notgang i), er det ikke det helt store, at fremstille en ny aksel.
Men når akslen er så slidt/tæret, er modparten, måske også slidt, og skal renoveres.


mvh jens
En sådan slags snor hvor kan den handles???? Tror du har ret det er sådan den skal pakkes igen:0)
Søg på fedtsnor. Du måler lige akslen og hullet, trækker akslen fra hullet divderer med 2 og du har snorens tykkelse. Kan du ikke få den rigtige størrelse, må du tilpasse, det der fås.

Lav det selv - det gi'r de bedste klagemuligheder

ErikChristensen 
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis