Græstrimmer.

Jeg er da blevet godt træt af "billige" trimmere, hvor snoren knækker hvert andet minut og skidtet ikke vil hives frem eller noget - så ryger den  ud.

Hvad skal jeg købe af trimmer????

Jeres erfaringer - gode og dårlige...

Jeg har hørt om nogle, hvor man kun indsætter et lille stykke snor ad gangen - altså ikke noget med bøvlede spoler. Det lyder tiltalende.

Jeg skal ha' enten accu eller med  motor.

Ledning bandlyst.

Sniffer  
Jeg er da blevet godt træt af "billige" trimmere... Vis hele indlægget
12 svar
 Følg tråden
Der er 10 indlæg før dette.
Annonce
Annonce
Annonce
Det tråd du bruger, er det fra sidste år? eller noget du lige har købt?

En af grunden til at det sprænger kan være at det er for tørt, dette kan afhjælpes ved at komme det i vand i ca. 24 timer.

Men hvis du skal ud og have en lille trimmer til hobby brug, så vil jeg vælge mellem en Stihl, husqvarna, jonsered eller Echo.

En Stihl FS38-50 er rigtig gode, og deres std. snørehovede er rigtigt hurtiger og sætte ny snøre i. Man behøves ikke skille dem ad for det.
Akselj..: Det blir nok en magen til din - de laves ikke til ledning, men så må jeg jo hoppe på et batteri.

Takker for ALLE indput.

Sniffer  
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis