spørgsmål om bremselængde

kan nogen fortælle mig hvor lang bremselængden er !!!!

man kører om sommeren på en tør vej og klodser bremserne  farten er 40 km i timen

hvor lang er bremselængden ?

hvad er bremselængden med 50 km i timen ( samme sted) ?

hvad er bremselængden med 60 km i timen ( samme sted) ?

og til sidst hvad er bremselængden med 70 km i timen ( samme sted)?

 


ibber

4 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Det er jo lidt sparsomt med oplysninger om, hvad det er for en genstand det er der bevæger sig.

Men uanset hvilken genstand, så er det afgørende jo den friktion der er mellem genstanden og underlaget, og dermed er også sagt, at der ikke er et svar på spørgsmålet.

Den samme bil med forskellige typer dæk vil således have forskellige standselængder. Det du til gengæld kan bruge som en rimelig regneregel er, at en fordobling af hastigheden vil medføre en firdobling af bremselængden.

Vil du beregne det nærmere så kan du bruge formlen for bevægelsesenergi ( E= ½ masse x hastighed x hastighed). Da massen (vægten) og bremsefriktionen må antages tilnærmelsesvis at være den samme uanset hastigheden så følger at den energi der skal bremses vokser ekspotentielt (da hastigheden er i anden potens).
Generelt afhænger det meget af lokale forhold, og kan derfor ikke stilles så firkantet op!

Ved vejprojektering anvendes formlen:

Bremselængde = V^2/(3,6^2*2*g*u)

Hvor :
V er hastigheden før nedbremsning i km/h
g er tyngdeaccelerationen = 9,82 m/s^2
u er friktionskoefficienten

Friktionskoeficienten defineres som en nominel værdi, som generelt er sat mindre end hvad der forventes ved dårlige vejforhold! I praksis vil friktionskoefficienten bliver større, jo mindre hastigheden er, hvorfor denne vil ændres langs hele bremseforløbet. Der er derfor fastlagt disse nominelle værdier i de danske vejregler, som afhænger af hastigheden inden opbremsning!

Ved 50-90km/t => u=0,31
Ved 100-109km/t => u=0,30
Ved 110-119km/t => u= 0,29
etc.

Dvs ved kørsel på flad vej er bremselængderne i henhold til vejreglerne:
40km/t=21m
50km/t =32m
60km/t=46m
70km/t=62m

Ved at indsætte 100km/t fås 128 m, hvilket bekræfter påstanden om at fordobling af hastighed firdobler bremselængden!

 Certificeret Statiker

De tal er vist temmelig gamle.
På tør vej er bremselængden for moderne biler ved en hastighed på 100 km/h lidt under 40 m. Dette er de tal man kan læse i diverse biltest.
Da bremselængden ganske rigtigt afhænger af kvadratet på hastigheden kan du regne med en bremselængde på ca. 10 m ved 50 km/h.
Hertil kommer naturligvis reaktionstiden oveni.

MvH,

Bent.

I 2012 fandtes der stadig en del ældre biler som faldt ind under de gamle regler om bremselængde. Men reaktionstiden vil altid være den største "synder", fordi nogen går i panik og andre er for "stolte" til at gide bremse.

En anden faktorer er vægten, fordi der findes bilister som tror det er en god ide at klodse bremsen foran en lastbil... men det kan jeg ikke anbefale, fordi er lastbilen tom, ja så kan den godt bremse "hurtigt", men er den fuldt læsset (eller overlæsset), så bliver dit bagagerum omformet til en harmonika. 50 tons gør mere nas end 1,2 tons gør ! Hvem andre end politiet kan lige se om en given lastbil er overlæsset ?

 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis