Bil Højteler dør?

Hej
Jeg har kig på nogle 6,5" højtalere fra en tysk webshop til min bil (jbl cs-6), men jeg er ikke sikker på om de kan sidde i døren hvor der pt. sidder nogle gamle hærgede 6,5" højtaler enheder. Det er en alfa romeo 146. Og jeg kan se de originale der sidder i, er 165mm ø brede, og har en dybde på 55mm.
Jbl cs-6'erne har til forskeld en dybde på 59mm, men jeg vil ikke bestille dem før jeg ved om de passer og om disse ting er standard.
http://www.ebay.de/itm/135W-2-WAY-6-5-INCH-6-CAR-DOOR-SHELF-SPEAKERS-CS6-JBL-/160651523471?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item256793b58f

Så mit spørgsmål er om bilhøjtaler enheder generelt er standard, altså at hvis størrelsen (ø165mm) passer, og dybden er +4mm afvigende, eller om man skal vælge standard. Jeg har set en der har sat jbl p62 i sin alfa 146, dvs. ikke dem man køber bilen med, så kbl cs-6 passer måske?

Mvj Jens
5 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Originale højtalere er oftest noget lort så køb noget kram men væe OBS på dybden,der skal være plads til at ruderne kan køre op/ned.
René
Du kører bare ruden i bund og måle afstanden ind til ruden, så ved du hvor dybe de må være.
Jeg prøver at måle afstanden til ruden. Tak for svarene. Jeg går ud fra jbl cs6 er ok selv om jeg ikke kan finde nogle tests af cs-6.

Mvh Jens
Tag ned i din lokale T Hansen. De ved lige præcis hvad du skal gøre

Mit navn er Sasa Kovacevic - Du kan følge mig her.
Lordsasa, tro du Thansen har originale JB Lansing speakers?

 

 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis