Kubik beregning

Det er jeg altså ikke god til så hjælp mig lige lidt på vej
Jeg har gravet et lille hul på 4 x 8 m.  det er 0,6 m. dybt, hvor mange kubikmeter grus skal jeg så bruge for at fylde hullet op.

Det er til en ordentlig vinter plads til båden min have jord er så blød, at båd stativet synker ned.
12 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Mit bud er 19,2 m3 (4x8x0,6 =19,6)

Tim  
 
Enig!
19,2 og ikke 19,6!, men bestil hellere 20 for en sikkerheds skyld, det kan falde lidt sammen.
Rigtig god arbejdslyst!

Med venlig hilsen
ktm

 

Jeg har fået et tilbud på knust beton til 80,00 kr. pr. ton !
Pas nu på når du bestiller...
Et sted skriver du "Grus" et andet "knust beton"
Det er jo ikke alle steder at grus opfattes på samme måde....

Ret beset er det jo det de fleste jyder i alm daglig tale kalder sand der hedder grus......

Så bestil nu det rigtige og husk at bruge energien på at få det vibreret ordentligt sammen...

MVH Njord

MVH Njord
Jeg havde tænkt mig at leje en dieseldrevet vibrator samme sted som jeg lejede gravemaskine og motorbør. Jeg har flytte al jorden om på en skrånende del i haven, hvor det var temlig træls at slå græs. Det bliver væsentlig bedre nu.

HÆ HÆ i starten tog det mig 20 minutter at fylde børen, efter et par timer tog det 5 minutter, så øvelse gør mester
Annonce
Hehe eller også blev dine arme trætte og du fyldte mindre i ??
Ved ikke om du har helt styr på det, men ton og m³ er jo ikke det samme, så der skal du jo have en forventet massefylde ind i billedet..

www.DTKS.dk

Trykprøvning, Termografi og andre byggetest..

God vejledning.

Skrevet af Håndværkeren på 17 nov 2011 09:43
Jeg havde tænkt mig at leje en dieseldrevet vibrator samme sted som jeg lejede gravemaskine og motorbør.
Eeejj, der skuffede du mig fælt. Jeg var da helt overbevist om, at du havde udgravet bassinet pr. håndkraft

Med venlig hilsen
ktm

 

 det har jeg hverken kræfter eller ryg til.
Men den vognmand der havde lovet at komme med knust beton, har svigtet nu 3 dage i træk. Så nu har jeg bestilt hos en anden som lovede at komme med det første læs i aften, han kunne desværre kun have 10 m3 på vognen ad gangen, men vil leverer til 1600,00 kr. incl moms og alt det andet.
Skrevet af Peter Vester på 17 nov 2011 09:49
Hehe eller også blev dine arme trætte og du fyldte mindre i ??
Ved ikke om du har helt styr på det, men ton og m³ er jo ikke det samme, så der skal du jo have en forventet massefylde ind i billedet..
Der går 1,3 ton på en kubikmeter knust beton

Husk nu, at svindet ved en ordentlig komprimering er op til en trediedel (ved stabligrus). Så du skal bestille flere m2 en hullet er stort.
Der er yderligere 2 indlæg i tråden.
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis