Løn teoretisk

Må en mester tage betaling for en udlært tømrer, smed etc. hvis denne ikke er udlært?
Det er ikke fordi at jeg er efter nogen, men vi kom lige til at diskuterre det i et venligt lag.

Mvh.
Mikkel

3 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Det sker ofte rundt omkring at mestrene tager svende løn for 4. års lærlinge, og endda også (for dygtige lærlinge) dem på 3. år.
Tror dog ikke det er lovligt, men går den så går den. :p
Jeg ved det ikke.
-Men der er vel ikke nogen grænse for hvad man må tage i timeløn!

Om der så er regler for hvad man må kalde det, er en anden sag.


Næstformanden

Er ikke så aktiv i forummet for tiden...
Min sparsomme fritid går med ungerne, hunden og konen. I nævnte rækkefølge....
Nej, det er som sådan ingen regler for hvad en tømrermester må tage i timeløn for en tømrer eller tømrerlærling.

Han bestemmer sådan set selv hvad disse skal koste, kunden har dog krav på at få disse timepriser oplyst, hvis ikke de fremgår af aftaleseddel eller andet.

Får man lavet arbejde på timeløn frem for på tilbud, så skal der selvfølgelig være en klar forskel på prisen mellem svend og lærlinge, da der jo er væsentlig forskal på deres lønninger.

Vi har dog valgt at skilte med vores timepriser på hjemmesiden, men det er langt fra normalt at firmaerne gør dette, kan dog ikke se problemet i det, da mine kunder alle betaler den samme timepris, med mindre andet er aftalt.
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis