Olie drypper fra Corolla

Hej

Min Corolla 95' er begyndt at tabe olie ret kraftigt. Tror muligvis jeg er kommet til at overfylde med olie, tænker at det kan have gjort at en pakning er skudt af. er det nogen der har bud på hvilket pakning der kan være gået, jeg kan ikke umiddelbart se hvor olien kommer fra? 
2 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Jeg er langt fra bil-ekspert, men jeg har en Carina fra '96 som også pludselig begyndte at smide olie temmeligt voldsomt her for nogle måneder siden. Det viste sig at være fra de rør, der forbinder oliekøleren, som sidder helt forrest i min motor - jeg ved dog ikke, om en Corolla også er udstyret med sådan en :o)

Men i min motor var der ingen tvivl om, at olien kom helt henne fra forrest i motorrummet :o)
"muligvis" for megen olie på?? Har du ingen oliepind? Hvis der er for meget på, skal det omgående tappes af igen, ellers blæser du pakninger ud og motoren tager skade. Hvis du er heldig blæser den olien ud gennme åndeslangen, ellers kan toppakningen eller bundkarpakningen være gået

 

 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis