forårsklargøring

Hej
Vi købte en 29 fod sejlbåd (glasfiber) fra 1978. Perfekt stand, vedligeholdt af en 72 årig tidligere bådebygger. Vi gav den et ekstra lag bundmaling for 2 år siden og lod den ligge i vandet sidste vinter. Denne vinter har vi taget den op og nu skal den klargøres.
Men vi er i tvivl om vi skal slibe "i bund" eller blot slibe hvor malingen sidder løst. Om vi skal bruge både Primer og "time" (Hempel) - eller bare en af dem. Vi får mange gode råd men er stadig forvirrede. Kan nogen hjælpe - evt med henvisning til hejmmeside hvor det er forklaret for nybegyndere...
På forhånd tak!
1 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Hej

Først skal bunden være helt ren. Jeg håber, at den blev grundig rengjort da den kom op af vandet. Hvis der sidder rester af rurer og alger/slim på bunden skal det skrabes /slibes af først. Du behøver ikke slibe al den gamle bundmaling af. Du skal selvfølgelig slibe/skrabe alt det løse af. Det bør ikke været ret meget, som er løst. Du skal vide, hvad bunden er smurt med sidst. Hvis det er en hård bundmaling skal den slibes forinden du kan lægge et nyt lag. På en selvpolerende maling kan du bare male ovenpå. En højtryksrenser vil også fjerne det, som ikke sidder godt nok fast.

Såvel Hempel som International har gode anvisninger, som kan fås hos forhandlerne af bundmaling. Hempels bog "den lille søstærke" kan anbefales. De kan også dovnloades.
Min erfaring er i øvrigt, at såfrremt bunden har masser af bundmaling fra sidste år, er det kun nødvendigt at give et lag ny bundmaling. I bøgerne skriver de 2 lag, men de lever jo også af at sælge skidtet . Jeg kender sejlere, som vælger kun at pletmale og give på de steder, hvor bundmalingen slides mest.

Hold dig til de kendte og annerkendte mærker indenfor bundmaling. Det kan ikke betale sig at købe i Aldi eller lign. da det hurtigt kan koste en sæson, hvor man ikke får glæden af at sejle. Ens fritid er det dyrebareste man har.

Hilsen

Ole Jeppesen
Larsen 28 "Søfie" Hejlsminde

Ole
Larsen 28
Hejlsminde

"Når alt andet er prøvet uden held, så prøv manualen"
LDS Systembesked
LDS Tip
Automatisk tip
Indkøbstip: Få 25% rabat på maling med vores rabatkode hos Flügger.dk Koden er: LDS     Se mere her
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Sponsor på LDS

Flügger

Find alt til boligforvandlingen, når det kommer til maling og malerrelaterede produkter, på Flügger.dk. Få 25% rabat med koden: LDS

Se mere

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis

Se også