Fjellebroen - Mega-Is, hygge og Øhavsstien går lige forbi

Ishus med Danmarks største is, er et trækplaster for sejlere, cykelturister og andre.
(De er hvertfald meget store, de dersens is - det lokker mange barnlige sjæle)

Grillen er god, og de har netop begyndt med cykeludlejning, så man kan cykle til købmanden, 3 kilometer cykelafstand.
Indsejlingen er spændende i en meget kringlet sejlrende, men man kan også tage eller tage indenom Rødlok, når man kommer fra Svendborg-kanten (ikke afmærket  cirka 3 m dybt, hvis man sejler det rigtige sted).
Havnen er meget stille og fredelig - og der er flot udsigt over til Nakkebølle Sanatorium.
Fjellebroen var tidligere en aktiv havn, i sejlskibenes tid.
Fjorden har i middelalderen gået helt op til Nakkebølle gods. Det blev inddæmmet engang - og er nu igen belevt udlagt til vådområde med masser af dyreliv. 
Øhavsstien går lige forbi; og der er vådområder og meget flot og varieret (mest spændende i vestlig retning) mod Nakkebølle gods.

Altså - Et sted med fred og ro - Gode sanitære forhold - og meget rene toiletter.
Havnen er ret sikker for børn og masser krabbefangemuligheder. En lille beskeden legeplads. OK badevand fra badebro på ydermolen. Selvom det vist ikke er noget med "Blå Flag", så virker det fint og rent.

Her er lidt billeder - forresten er det også et fint kajak-farvand - passende beskyttet.

 

Tag et smut ind - Hilsen A

To ulykker kommer sjældent alene.
0 svar
 Følg tråden
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis