Man hælder ikke bare 4 liter olie på en bil.
Hvis man kontrollerer oliestanden med oliepinden og der ikke umiddelbart kan ses noget olie på den, kan man efterfylde med 1/4 - ½ liter og lade den stå lidt, inden man kontrollerer oliestanden igen.
I de dårlige gamle dage, var det på mode, at kunden kunne skifte olie selv på tankstationerne. Der stod en maskine med et langt sugerør, som man proppede ned i røret, hvor oliepinden sidder. Så tændte man for maskinen, der så sugede olien op af motoren. På en skala kunne man se hvor mange liter den havde suget op. Dernæst kunne man påfylde den nye olie.
Disse helvedesmaskiner er da heldigvis blevet afskaffet. Jeg har ihvertfald ikke set dem i årevis.
Problemet var, at udlæsningen af hvor meget den havde suget op ikke virkede. Så når den skrev 3.5 liter og reelt ikke havde suget noget op, og kunden efterfølgende fyldte nye 3.5 liter på, ja så var der jo rigeligt olie i den moter

Det gav nogle symtomer som du beskriver, med voldsom røgudvikling...
Ellers er jeg enig med uldal... måske en blæst toppakning... men inden du afskriver bilen, så prøv da lige at tappe olien af den, det kunne jo være at der er... rigeligt olie i den motor