fiat punto 1.2 75 sx servo virker ikke og noget hyler under bilen

fiat punto 1.2 75 sx servo virker ikke og noget hyler under bilen

har købt en gammel punto fra 1994 den drejer meget stramt så servo virker ikke nogle gode råd hvad jeg kan gøre ?

samt så snart jeg starter bil kører der en (lyder som en el motor uden bilen) den kører uafbrudt og hyler hvad kan det være?

7 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Velkommen til!
Prøv at se efter om ikke der mangler olie på servostyresystemet. Et eller andet sted ude i motorrummet sidder der en lille beholder med et lå over. Pas på ikke at tage fejl af ekspansionstanken med vand til kølesystemet, koblings og bremsevæskebeholdere.
Når du finder den rette, skal der ATF olie i, som er en rød transmissionsolie.

Med venlig hilsen
ktm

 

det er remmen til servopumpen der er sprunget eller er utrolig løs

 

jeg har været ude og kigge i motor rummet men jeg kan ikke finde den der servo pumpe hvor sidder den? og hvordan ser sådan en ud?
den skal sidde langs remskiven for enden af motoren i samme ende som remmen til generatoren. Pumpen er et alu-hus.

 

Er det ikke en elektrisk servo på en Punto ?
Annonce
jeg kan ikke finde en servo pumpe eller motot hvor der skal olie på
jeg mener der er remtrukket pumpe på de gamle 75'ere. hvor mange remme kan du se?

 

 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis