Skrevet af Håndværkeren på 12 feb 2011 22:48
Det har du, og du kan faktisk blive tvunget til at lave det, hvor komunen dukker op med maskiner o.s.v. og så betaler du ved kasse 1. det kan blive noget dyere end hvis du selv tager affære nu og får det ordnet.
NEJ NEJ OG NEJ - tid til et surt opstød
Kommunen dukker ikke op med maskiner og tvinger dig til at betale - mage til ævl.
Foretager kommunen endelig det du referer til som værende en selvhjælpshandling, vil det være sidste mulighed - eller hvis der er tale om at tiden er en vigtig faktor såsom ved forureningsuheld.
Det er jo ikke engang sikkert at denne ejer har forpligtigelse overfor drænledningen. Hvis du endelig skal gøre noget kan du henvende dig til ejeren af marken eller kommunens vandløbsmyndighed, som administrere vandløbsloven herunder også drænledninger.
Hvis du Håndværker ikke er sikker i dit svar her på forummet så skriv det. Ovenstående kommentar kan jo påvirke - selvom det jo er totalt usandt det svar du har givet.