tulipan træ

jeg ved desværre ikke meget om haveholderi, men har lige købt et hus hvor der står et Tulipan træ(er jeg blevet fortalt ).
Det havde blomster på i maj vist nok(da vi var ude og kigge på huset), men siden da synes jeg at skudene blot knækker af, af sig selv, inden de når at blomstre....  Hvorfor?

Bo Th

3 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Der er jo nogle træer der smider halvdelen af bladene hvis de mangler vand.. og det har været tørt længe så måske mangler det vand.. men det er kun et gæt..

Gå efter bolden - ikke manden.

Den glade ejer af en "Maxi 77" byggeår 1980 nr. 3012
 Svendborg

Lyder normalt ift de par stykker vi overtog.

Tulipantræer er en forårsbebuder der blomstrer i det tidlige forår i max et par uger og er meget smukke såfremt der ikke lige kommer frost - knopperne og blomsterne er skrøbelige! Herefter sættes der blade som holder indtil den første nattefrost. Nogen få gange kan der i løbet af sommeren sættes en blomst eller to men ikke noget særligt.

/BOFH

Giv mig min kop kaffe og et serverrum!

ok - takker for jeres svar. så blev jeg da lidt klogere. har godt undret mig over om de manglende skud.

Bo Th

 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis