Bemalet skruetøj ?

Jeg har observeret, at temmelig mange bådejere overmaler deres skruetøj, med samme maling, som de bundsmører med.

Jeg spørger bare, dem som bruger BRAVO kobberpatent, hvor der på deklarationen står, at bundmalingen IKKE må males direkte på metaldele,-er det så ikke galt, når der smøres kobberpatent på et skruetøj af messing ???

Eller er det blot en storm i en kop vand ?

Mvh
Selvbyggeren
2 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Umiddelbart mener jeg at kunne huske at BRAVo kun er til træbåde og der er ikke derfor så mange der bruger det. Men det er jo et spørgsmål om hvor i spændingsrækken de enkelte komponenter ligger. Altså et spørgsmål om galvanisk tærring.

Jeg husker ikke lige helt rækkefølgen og reglerne for hvad man må og ikke må forbinde..

Men ummiddelbart er messing/bronze et blandingsprodukt hvor kobber indgår og derfor vil jeg ikke tro at der er den store fare ved netop skruen. Måske mere metalror og skrueaksel..

Men ellers mail til hempel og få deres konkrete vurdering..

Venligst Njord smile

MVH Njord
Takker eksperten !!!

Mvh
Selvbyggeren
LDS Systembesked
LDS Tip
Automatisk tip
Indkøbstip: Få 25% rabat på maling med vores rabatkode hos Flügger.dk Koden er: LDS     Se mere her
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Sponsor på LDS

Flügger

Find alt til boligforvandlingen, når det kommer til maling og malerrelaterede produkter, på Flügger.dk. Få 25% rabat med koden: LDS

Se mere

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis

Se også