Platineren er en lille kontakt, der sidder bag svinghjulet. Det er den der bestemmer, hvornår gnsiten springer. Hvis der er en grat på kontaktfladen eller den er slidt på anden vis kan det koste meget sjov.
Du skal, med et søgeblad og en skruetrækker, indstille gabet i platineren til det af fabrikken foreskrevne. Hvis der er en lille grat på den, så san den fjernes med en meget lille fil. Ellers skal den skiftes. Det koster ikke meget, men du skal have svinghjulet af. Skift tændræret, hvis det ikke er i topform og check gnistgabet. Det skal være 0,5 mm.
Når du har fat i tændingen, så særg for, at kablerne er rene og har god kontakt. Klip en halv cm af hver ende af tændrørskablet og skru get fast igen. Check at gummimanchetterne ved spole og hætte er i orden og spray lidt silicone på kablet, så det afviser vand/fugt.
Chr.
Selvrensende filter = et filter du selv skal rense.
Bankrådgiver = Rådgiver banken om, hvor mange penge de kan plukke kunden for.
Alt hvad jeg gør er forkert. Deri går jeg aldrig galt.