Jeg har også, for ca 10 år siden, fået fræset en større elmestub, men det betyder nu, at jeg jævnligt træder eller kører ned i jord, der synker og må efterfylde. Fræsningen stopper i almindelighed kun lidt under jordoverfladen, og derfor synker overfladen i mange år efter.
Normalt vil jeg foretrække, som Jan beskriver, at skære træet af et godt stykke over jorden og så vælte det op af jorden. Jeg ynder at spænde min traktor for og så rykke træet op med rode, så at sige. Det turde jeg ikke i ovennævnte tilfælde pga frygt for at rødderne kunne beskadige en sokkel lige ved siden af.
Men ellers er den med taljen absolut anvendelig, hvis man kan finde et solidt ankerpunkt for sit træk. Brug evt. kasteblok, og det er helt utroligt som det svækker stubben, at få nogle af de øverste rødder hugget over modsat trækretningen.