Skrevet af Thomas_K på 12 aug 2009 19:11
Og hvordan med det el der er på loftet? Kan jeg bare lukke det inde, og så lave en lille lem i til samledåserne? Burde jeg forhøje kablerne ligeså?
Alle samlinger i din installation skal være tilgenlige, for eftersyn, fejlfindeing og repration..
Det betyder at der skal være så meget plads omkring dem at man kan få låget af dåsen, nogle dåser skal have en skruetrækker helt ned på siden for at komme under låget og åbne den.
Når man så har adgang til de samlinger som er lavet, det skal være muligt at komme til at måle på disse, samt adskille dem.
Så hvis du har nogle samledåser som er placeret på loftet skal der være så meget plads at man kan få to hænder ned gennem lemmem + plads til at man kan se hvad man laver med de to hænder som er nede gennem lemmen.
Samt lave et skilt hvorpå der står "inspektions lem - EL" eller noget i den stil så det er synligt. Evt. en skitse af loftetrummet med hvor de skjulte samlinger er placeret, denne kan så lægges samme med din gruppetavle - eller ved indgangen til loftrummet.
Eller også skal du have flyttet dine samlinger ud således at de bliver tilgenlige efter det nye gulv kommer.