Svendeprøve(Tømrer) - Hvilken håndsav skal jeg bruge?

Hej allesammen.

Jeg ville høre om der er nogen der kan anbefale en specielt god sav til brug til svendeprøve som Tømrer.

Jeg vil gerne ofre lidt penge for at få det bedst mulige.

Jeg har set den nye sav Bacho er kommet frem med, som har et utroligt ergonomisk greb, hvor man selv kan skifte klinger. Der er dog 10 forskellige klinger at vælge mellem.

Jeg skal mest bruge den til at save på tværs af årene, og ikke så meget på langs af årene!

Ser frem til mange gode forslag.

M.v.h Nordin Naciri
15 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce

Det er vist lidt religion... - jeg er vild med Bahco's XT-serie, som jeg opfatter som værende mere stive end de fleste save og via deres tyngde og fortanding giver et mere roligt (og dermed bedre) snit. Men om det er fordi jeg ved, hvad jeg har betalt for saven, at jeg opfatter den som bedre - er en oplagt mulighed.

Min ven - tømreren - sværger til de billige Bahco og Irwin save, men vist mest fordi de ryger ud, når de bare lugter af at være sløve.


Mvh.

Jan R.
Tak for svaret..

På arbejde har jeg dog også altid brugt "sponsor" save fra diverse trælasthandler, men nu vil jeg jo gerne kredse lidt ekstra for min svendeprøve og opnå et godt resultat.

Tror også jeg hælder lidt til XT serien. Den må være god til den pris

Nordin Naciri

Hej igen..

Hvor mange tænder pr. tomme vil i foreslå til savklingen. Den skal forholdsvist save snit i ru 4 x 4" tømmer.

M.v.h Nordin Naciri

Det er lidt skræmmende. men det er dig der er / skal være Tømmer ikke ?
http://www.bahco.com/FH/mc_blades.html så kan du se forskellige forslag til forskellige skæringer.
Jeg har sådanne en sav med udskiftelig klinge. jeg har 3 klinger. det er altid den store grove der bliver brugt. den har 7 tænder per tomme og kryds skær.

Jacob
køb en kasse af de billige save, 10 stk til 200 kr eller hvad de nu koster hos Stark, EA, Carl Ras osv. det kan simpelthen ikke betale sig at købe de der dyre save. De er ikke meget værd efter de har været på et søm eller en skrue, og det sker
Jeg er færdig med at købe de der dyre fuksvanse....

få fat i en gammeldags rammesav og lær at slibe klingen, det er det bedste til tapsamlinger, bindingsværk mm.

http://www.lyrk.dk
Annonce
kan kun give Naveren ret :-D

 

Jeg kan også tage fejl. Og jeg skal nok gøre opmærksom på det, når det sker... hvis du lever så længe...

 

http://www.espersen-glasius.dk

Har du ikke lært om din branches værktøjer på teknisk skole??
Vi er jo alle dovne. så selvfølgelig har han/hun lært om det værktøj man bruger i den virkelige verden. http://www.mafell.de/produktkatalog/index.php?xtree=1&ID_O_TREE_GROUP=12967&sLanguage=English

Men læren vil jo sikkert se at man ved hvordan man vender både stemmejern og sav.
jeg har ikke længere en fuksvans i bilen når jeg er ude hos kunder. jeg har istedet en akku rundsav og bajonetsav.

Jacob
Jeg kan kun pippe svagt med, men jeg købte for snart lang tid, 2-3 år, siden, en mærkelig temmelig dyr fukssvans, hvor navnet er slidt væk. Det usædvanlige ved denne sav er, at den er meget stiv og så er den belagt med noget der minder om teflon. Tænderne må være gjort af noget helt særligt, idet det ikke er lykkedes mig ved lemfældig omgang med saven at ødelægge tænderne. Den har været glemt ude i regne flere gange og ruster ikke!!!??? Bladet er stadig sort og ubeskadiget.

Hvis du løber på noget tilsvarende, kan jeg på det kraftige anbefale den.

Med venlig hilsen
ktm

 

ktm.

har du prøve at flække en aluminiumsstegepande.
 altså uden stål indlæg. med saven.!!!
Der er yderligere 5 indlæg i tråden.
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis