fjord 27 hjælp

hej alle sammen på l.d.s jeg går i tankerne om at købe mig en fjord 27 fra 1977 og op men er der nogle der kender denne bådtype
håber at jeg for nogle svar

mvh jens
5 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Hej Jens.
Ja det er en go båd, rimeligt søstærk !
Så enkelt kan det siges
32 år gammel båd.. der må da være noget man skal være opmærksom på.

Gå efter bolden - ikke manden.

Den glade ejer af en "Maxi 77" byggeår 1980 nr. 3012
 Svendborg

Jeg har sejlet en del i sådan en. Jeg husker ikke årg. men det var modellen med toilet i agterkahytten, den var med en 170 hk benzinmotor, som blev udskiftet med en 108 hk diesel, samme marchfart men lavere topfart. God plads, rummeligt cockpit . Jeg synes den rullede lidt meget med bølgerne ind fra siden, men det gør den slags jo. Det var min daværende svigerfars. Der var lidt problemer med utætheder ved ruder, ellers var alt 100%.

Lav det selv - det gi'r de bedste klagemuligheder

ErikChristensen 
har haft fjord 24 sejlede super men der skal meget motor til at få den ordentligt op og plane så den suger noget saft ellers god kvalitet

der er altid solskin bag skyerne

Fjord 27 er født en halvplaner ikke en planene båd, og da den ikke planer ud, er det meget uøkonomisk at sejle over ca. 8 kn.

Lav det selv - det gi'r de bedste klagemuligheder

ErikChristensen 
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis