Tekstilfarve og brun jakke

Hej alle!

Jeg står og skal ud af skolen her til sidst i maj - derfor skal jeg selvfølgelig have noget lidt alternativt tøj på, og dette har jeg valgt skal blive i form af Jokeren fra Batman (http://i11.photobucket.com/albums/a165/miss_whisky/HeathLedgerJackNicholsonJoker.jpg?t=1242246526).

Af min mor har jeg allerede skaffet en lignende jakke - dog ikke i lilla, men i en mørke beige/lyse brun (http://www.tampa-tile.net/uploads/images/Tile%20Samples/dark_beige_travertine.jpg).

Jeg har så kigget på noget tekstilfarve:

http://www.pandurohobby.dk/pan/IboxServlet?p=IXS790&OPT=GET&AID=250604

Og/eller:

http://www.pandurohobby.dk/pan/IboxServlet?p=IXS790&OPT=GET&AID=250603

Vil det give et totalt forkert resultat hvis man bare brugte det, som var det en hvid stofjakke?

Håber jeg kan få svar - alternativet er at importere et lilla jakkesæt fra USA, og det kan godt blive lidt pebret <img src=" border=0>
6 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Du kan ikke farve en brun jakke med en farve der er beregnet til en hvid jakke. Den bliver bare mere brun

Gå efter bolden - ikke manden.

Den glade ejer af en "Maxi 77" byggeår 1980 nr. 3012
 Svendborg

Aha - kan man så købe farve der er beregnet til lysebrunt stof?

Eller kan man bruge sådan en spray til det?
hvis vi taler om at jakken alene skal anvendes den ene gang i relation til et festligt indslag, så køb en spray med den ønskede farve (evt. metalic for at få lidt bling bling). Hvis du er lidt omhyggelig med at holde samme afstand og spraye jævnt kan du få et udmærket resultat.

som GOM skriver får du næppe den ønske effekt ved at forsøge med tekstilfarve på tøj, der allerede har en mørk farve.
Det er kun den ene gang ja :)


Sådan en spray, hvad hedder den? Tekstil spray? Og kan den fås i et ganske almindeligt supermarked?
Nej det er såmænd samme type, som den du bruger når du laver grafitti :-)

Så du må til farvehandleren, byggemarkedet el. lign
Yes okay - tak for svarene, jeg tror jeg ved det hele nu :)
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis