Parketgulv på Douglasplader

Jeg vil gerne have lagt parketgulv på 60 m2 Douglasplader på 1.sal, men gulvet ´buer´ og der er højdeforskelle i samlingerne. Vil I anbefale af slibe eller spartle til gulvet bliver jævnt? Kan man spartle sådanne plader?

------------------
Stig Odgaard

Stig
Elektriker
1 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Et og andet siger mig at dine plader er rimeligt tynde, og at det sikkert er derfor at de har givet sig.

Mit forslag er at du fjerner ´dine gamle plader og retter spærrene op hvis de ikke er helt lige. Her efter skruer du gulvspånplader på spærene og oven på dette lægger du først en filt eller skum folie og oven på dette lægge du så parketten.

At spertle kan være en mulighed men jeg tror dit underlag er lidt for svagt og arbejdet med lægningen af gulvpladerne er rimeligt overkommeligt.

På min over etage, huset er bygget 2001-2002, der er forberedt til senere udnyttelse er spær afstanden ca 1 meter og mellem disse er der så placeret et gulvspær. Et spær der kun går fra side til side at duset og altså kun har til formål at understøtte og bære gulvet. Hvis dit hus er gammelt og der måske er mere end 1 meter mellel spær kan du risikere at dit nye gulv kommer til at hænge mellem spærene så måske kræves der ekstra understøtning mellem tagspærrene for at kunne klare belastningen.

Spørg en tømrer eller byggeteknikker om hvad ham vile gøre, det koster måske lidt men hvad er der ved et gulv der svejer ???

Venligst Njord

MVH Njord
LDS Systembesked
LDS Tip
Automatisk tip
Nyhed! Spartelmasse godkendt til Fermacell fra Flügger.
Få 25% rabat på spartelmasse med vores rabatkode hos Flügger.dk Koden er: LDS     Se mere her
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Sponsor på LDS

Flügger

Find alt til boligforvandlingen, når det kommer til maling og malerrelaterede produkter, på Flügger.dk. Få 25% rabat med koden: LDS

Se mere

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis

Se også