B&S 12,5HK

Hej, Kan godt bruge en ledestjerne :o) Nyere motor med følgende symptoner: Brænder olie af (Tåge) Højt underkompresion. (Siger som at åbne en rystet øl/vand når olie skruen løsnes. "Breather" er renset og har gennemgang. Er der andet end at skifte stempelringe ?? Og er der nogen der har eksploderet tegning / vejledning?
3 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Kunne også være for meget olie, derfor bliver der hvidlig røgudvikling. Motoren bliver alt for varm, brug en lidt tykkere olie. For på en forholdsvis ny motor kan det bare ikke være stempelringene.
Tak for indlæg. Men jeg er ked af at måtte skuffe dig for nu er den åbnet og der er to defekte ringe. Motoren er fra 2005 og har 375timer på sig, så du har ret i at den ikke burde. Men alle service er overholdt - Så Mandagsmotor findes også hos B&G :o)
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis